Wszystko o czym myślę
-LANECZKA-

1. JAK DZIAŁAJĄ TABLETKI PORONNE. CZYM SĄ TABLETKI WCZESNOPORONNE

Aborcja za pomocą tabletek obejmuje dwa leki: mifepriston i mizoprostol. Można je stosować razem – lub sam mizoprostol – aby bezpiecznie i skutecznie opróżnić macicę, rozpoczynając proces podobny do poronienia. Sam mizoprostol jest nieco mniej skuteczny, ale nadal bardzo bezpieczny. Ta metoda jest bardzo popularna, ponieważ mifepriston nie jest dostępny w wielu miejscach.

1. JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY MIFEPRISTONEM A MIZOPROSTOLEM? 

Mifepriston blokuje działanie progesteronu (hormonu potrzebnego do utrzymania ciąży) w macicy i zmiękcza szyjkę macicy, dzięki czemu ciąża łatwiej zachodzi. Mizoprostol powoduje obkurczenie macicy i wypychanie ciąży. Jest to podobne do tego, co dzieje się, gdy dana osoba ma poronienie. 

Jeśli oba leki są dostępne, najpierw przyjmuje się mifepriston, a następnie 1–2 dni później mizoprostol. Mifepriston należy zawsze połykać. Mizoprostol podaje się do ust w celu rozpuszczenia, pomiędzy policzkiem a dziąsłem lub pod językiem. Uwaga: Nie musisz przyjmować mizoprostolu dopochwowo i nikt nie musi go za ciebie wkładać.

Mifepristone jest dostępny tylko w ograniczonej liczbie krajów na całym świecie. Sprawdź tutaj, czy jest ona dostępna w Twoim kraju:  www.medab.org . Mifepristone jest często pakowany razem z mizoprostolem i sprzedawany jako produkt złożony przeznaczony wyłącznie do aborcji. 

Misoprostol jest szerzej dostępny na całym świecie, tańszy niż mifepriston i łatwiejszy do kupienia w aptekach i sklepach z lekami. Oprócz tego, że służy do wywoływania aborcji, mizoprostol stosuje się również do leczenia wrzodów oraz zapobiegania lub leczenia ciężkiego krwawienia po porodzie, dlatego ogólnie łatwiej jest go kupić bez recepty. 

Misoprostol to nazwa kliniczna leku, ale jest on sprzedawany na całym świecie pod wieloma różnymi nazwami handlowymi, takimi jak Cytotec, Misoclear, Misotac, Kontrac i Isovent. Pełną listę nazw można znaleźć tutaj: www.wolna-aborcja.com

tabletki poronne, tabletki wczesnoporonne2. JAK WYGLĄDAJĄ TABLETKI PORONNE? 

Zarówno mifepriston, jak i mizoprostol są sprzedawane w postaci tabletek lub pigułek. Tabletki wczesnoporonne Mizoprostolu zwykle, choć nie zawsze, mają unikalny sześcioboczny kształt. Mifepriston to zwykle okrągła, biała pigułka. Jeśli ktoś sprzedaje te leki w postaci kapsułek, nie są one prawdziwe. (Kapsułka to otoczka lub pojemnik, zwykle wykonany z żelatyny, zawierający lek.)

3. JAK WYGLĄDA MIFEPRISTON W POŁĄCZENIU Z MIZOPROSTOLEM? 

Tam, gdzie dostępny jest mifepriston, jest on zwykle sprzedawany w opakowaniach razem z mizoprostolem w postaci „opakowania kombinowanego”. Pakiety Combi rzadko są podrabiane i powinny wyglądać mniej więcej tak. 

4. CO TO JEST „BLISTER” I DLACZEGO JEST WAŻNY?

„Blister” to sposób pakowania leków, w którym poszczególne tabletki są zamykane w „bąbelku” pomiędzy dwiema warstwami materiału. Najpopularniejszymi materiałami używanymi do produkcji opakowań blistrowych są karton, plastik i aluminium.

Misoprostol staje się mniej skuteczny, gdy tabletki poronne są wystawione na działanie ciepła i wilgoci. Z tego powodu mizoprostol należy pakować w blistry z podwójnego aluminium (aluminium na górze i na dole), a nie w tekturę lub plastik. Jest mało prawdopodobne, aby znaleźć legalny lub skuteczny mizoprostol przechowywany w kartonie, plastiku lub w postaci sypkich tabletek w butelce. 

Podwójny aluminiowy blister powinien wyglądać mniej więcej tak. Upewnij się, że aluminium nie jest otwarte z żadnej strony, dopóki nie będziesz gotowy do użycia tabletek wczesnoporonnych.

5. ILE KOSZTUJĄ TABLETKI PORONNE? 

Cena tabletek poronnych jest różny na całym świecie. Ale mizoprostol jest powszechnie dostępny, więc generalnie nie jest bardzo drogi. Producenci sprzedają tabletki poronne aptekom po bardzo niskich kosztach — poniżej 5 zł za pigułkę. Najwyższa cena sprzedaży stwierdzona w ostatnim badaniu wyniosła 12 zł za tabletkę. 

Mizoprostol jest zazwyczaj niedrogą opcją dla osób pragnących aborcji. Oczywiście niektórzy farmaceuci lub sprzedawcy leków mogą wykorzystywać osoby poszukujące mizoprostolu i próbować pobierać za dużo za tabletki. Możesz zapytać zaufane osoby, czy wiedzą, ile powinny kosztować poronne tabletki w Twoim miejscu zamieszkania, lub możesz przeszukać poprzez Internet, aby uzyskać informacje o kosztach lokalnych.

Pakowane opakowania zbiorcze zawierające mifepriston i mizoprostol są dostępne jedynie w ograniczonej liczbie krajów (mniej niż 30) i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że będą sprzedawane bez recepty. Jeśli mieszkasz w kraju o niskim lub średnim dochodzie, w którym dostępne są opakowania łączone, ceny prawdopodobnie są kontrolowane, a pakiet łączony powinien kosztować mniej niż 600 zł.

6. ILE TABLETEK WCZESNOPORONNYCH MUSZĘ KUPIĆ?

Jeśli masz dostęp zarówno do mifepristonu, jak i mizoprostolu, będziesz potrzebować 1 pigułkę mifepristonu po 200 mg i co najmniej 4 pigułki mizoprostolu po 200 mcg każda. Jeśli jesteś w 10–12 tygodniu ciąży, może być konieczne przyjęcie 1 lub 2 dodatkowych dawek (4 lub 8 dodatkowych tabletek) mizoprostolu, aby zakończyć proces aborcji. Jeśli masz dostęp wyłącznie do mizoprostolu, będziesz potrzebować co najmniej 12 tabletek mizoprostolu po 200 mcg każda, jeśli jesteś w ciąży przed 13 tygodniem. 

7. SKĄD MAM WIEDZIEĆ, CZY TABLETKI PORONNE SĄ PRAWDZIWE, A NIE PODROBIONE? 

Nawet jeśli poprosisz o tabletki aborcyjne z nazwy, takie jak mizoprostol lub mifepriston, niektórzy sprzedawcy leków mogą próbować sprzedać ci podrobione pigułki, które nie będą działać i mogą opóźnić aborcję. Bezpieczne i skuteczne pigułki aborcyjne powinny być:

  • Kolor biały
  • Pigułki lub tabletki, NIE kapsułki
  • Najlepiej zapakowane w nieuszkodzony blistr z podwójnego aluminium
  • Sprzedawane przez zaufaną aptekę lub sprzedawcę leków
  • Nieprzeterminowany (data ważności powinna znajdować się na opakowaniu)

8. GDZIE MOGĘ ZNALEŹĆ WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT ABORCJI ZA POMOCĄ TABLETEK WCZESNOPORONNYCH?

Rzetelne, poparte dowodami informacje na temat bezpiecznego samodzielnego przeprowadzenia aborcji za pomocą tabletek wczesnoporonnych można znaleźć na stronach internetowych następujących organizacji: